Past PAAF Presidents

Our Legacy of Leadership

President Harry Truman once said, "Men make history and not the other way around. In periods where there is no leadership, society stands still. Progress occurs when courageous, skillful leaders seize the opportunity to change things for the better."

It takes leaders to improve communities. It takes leaders to affect positive change and to assist in quality growth and management in communities.

The PAAF has been fortunate to have leadership that has humbly affected change throughout our evolving and improving State of Florida. The Past Presidents of the PAAF are listed below.

Past Presidents

2017 - 2018 Kathy Crawford
2016 - 2017 Katrina Scarborough
2015 - 2016 Bruce Ratliff - Taylor County
2014 - 2015 Gil Carter - Washington County
2013 - 2014 Robert A. "Robbie" Lee - Dixie County
2012 - 2013 Damon Leggett - Gilchrist County
2011 - 2012 James E. Gardner, Jr. - Flagler County
2010 - 2011 Timothy P. Sweat - Baker County
2009 - 2010 Patrick Pilcher - Walton County
2007 - 2008 C. Raymond McIntyre - Highlands County
2006 - 2007 David H. Goolsby, Jr. - Hamilton County
2005 - 2006 Bill Sherman - Okeechobee County
2004 - 2005 Greg Brown - Santa Rosa County
2004 - 2005 Doris Pendleton * - Franklin County
2003 - 2004 Chris Jones - Escambia County
2002 - 2003 David Ward - Jefferson County
2001 - 2002 Lamar Jenkins - Suwannee County
2000 - 2001 J. Hal Chewning Jr. - Dixie County
1999 - 2000 Sharon Outland - St. Johns County
1998 - 1999 Jerry Shuler - Liberty County
1997 - 1998 Ronnie Kilgore Wakulla County
1996 - 1997 Newt Keen - DeSoto County
1995 - 1996 David H. Goolsby, Jr. - Hamilton County
1994 - 1995 Francis D. Akins - Levy County
1993 - 1994 Richard J. Davis - Bay County
1992 - 1993 C. Raymond McIntyre - Highland County
1991 - 1992 J. Doyle Crews - Columbia County
1990 - 1991 Robert (Bob) Burgess - Santa Rosa County
1989 - 1990 James Page - Nassau County
1988 - 1989 W. L. Pritchett, Jr. * - Putnam County
1988 - 1989 Eldon Sadler - Taylor County
1987 - 1988 Rebecca Walker - Palm Beach County
1986 - 1987 Jimmy Alvare - Bradford County
1985 - 1986 W. R. (Ray) Daniel* - Hillsborough County
1985 - 1986 H.W. (Bill) Suber - Seminole County
1984 - 1985 John Seay - Flagler County
1983 - 1984 D. Ray Harrison, Jr. - Gilchrist County
1982 - 1983 Ford Hausman - Orange County
1981 - 1982 Josie Davis, Jr. - Baker County
1980 - 1981 Ted Williams - Pasco County
1979 - 1980 James W. Bass - St. Lucie County
1978 - 1979 John Mikos - Sarasota County
1977 - 1978 Robert A. Mallard - Duval County
1976 - 1977 David L. Reid - Palm Beach County
1975 - 1976 Herbert Lockey -Jackson County
1974 - 1975 F.M. (Bubba) Fisher - Santa Rosa County
1973 - 1974 F.M. (Bubba) Fisher - Santa Rosa County
1972 - 1973 William (Bill) Markham - Broward County
1971 - 1972 Ed Tolle - Citrus County
1970 - 1971 William Steward * - Sarasota County
1968 - 1969 Rhett Cadenhead - Okaloosa County
1967 - 1968 F. Kenneth Tuten - Hamilton County
1966 - 1967 Hiram Strickland - Manatee County
1965 - 1966 Sam J. Colding - Collier County
1964 - 1965 Joe Allen - Monroe County
1963 - 1964 Gerald Conrad - Bay County
1962 - 1963 Dogan S. Cobb - Levy County
1961 - 1962 R. R. Walden - Hillsborough County
1960 - 1961 E. N. McKendree - Nassau County
1959 - 1960 John A. Gautier - Dade County
1958 - 1959 James A. Howze, Jr. - Manatee County
1957 - 1958 Homer C. Fletcher - Indian River County
1956 - 1957 P.G. Gearing - Highlands County
1954 - 1955 A.C. Courson - Martin County
1953 - 1954 J.H. Vaughan - Okaloosa County
1952 - 1953 Ernest C. Nott - Marion County
1951 - 1952 J.M. Owens, Jr. - Palm Beach County
1950 - 1951 Leon E. Forbes - Duval County
1949 - 1950 Wiley J. McDavid - Escambia County
1948 - 1949 Joseph L. Dunne - St. Johns County
1947 - 1948 James M. Burden - Orange County
1946 - 1947 Angus H. Armstrong - Madison County
1945 - 1946 L.O. Hansen - Broward County
1944 - 1945 Dennis Small - Hendry County
1943 - 1944 Duncan G. McQuagge - Bay County
1942 - 1943 A.H. St. John - Duval County
1941 - 1942 John B. White - Polk County
1940 - 1941 W. A. Bass - Leon County
1939 - 1940 Charles A. Wilcox - Pinellas County
1938 - 1939 W. Homer Smith - Volusia County
1937 - 1938 Glenn Ray - Osceola County
1936 - 1937 Swearingen - Nassau County
1935 - 1936 W.S. Sparkman - Hillsborough County
1934 - 1935 J.N. Lummus, Jr. - Dade County
1933 - 1934 J.N. Lummus, Jr. - Dade County
1932 - 1933 M.E. Pace - lake County
1931 - 1931 J.M. Owens, Jr. - Palm Beach County
1930 - 1931 J.M. Owens, Jr. - Palm Beach County
1929 - 1930 William McQuagge - Jackson County
1928 - 1929 William McQuagge - Jackson County
1927 - 1928 W. A. Ashmore - Walkulla County
1926 - 1927 S.P. Griffin - Madison County
1925 - 1926 Werner G. Jones - Polk County
1924 - 1925 S.E. Sparkman - Hillsborough County
1923 - 1924 S.E. Sparkman - Hillsborough County
1922 - 1923 Oscar Nolan - Duval County
1921 - 1922 George J. Boswell - Citrus County
1920 - 1921 George J. Boswell - Citrus County